Zamknij

Integracja polskich i ukraińskich uczniów - Projekt "Ukraina" pod hasłem "Zakończyć tę wojnę"

20:38, 17.05.2022 . Aktualizacja: 21:46, 17.05.2022
Skomentuj

W miesiącu kwietniu w Zespole Szkół nr 2 realizowany był projekt edukacyjny „Ukraina” pod hasłem „Zakończyć tę wojnę!”. Sytuacja naszego wschodniego sąsiada nie pozostaje nikomu obojętna, stała się jednak jeszcze bliższa, odkąd w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do grona tutejszej społeczności szkolnej dołączyło sześciu nowych uczniów z Ukrainy, dla których Ciechanów stał się nowym domem, a polska szkoła - nowym miejscem edukacji. Uczniowie pochodzą z różnych regionów Ukrainy objętej działaniami wojennymi: z Kijowa, Odessy, Sarny, Korstena, Mikołajewa oraz z Kunycz.

W tej nadzwyczajnej dla wszystkich sytuacji zrodził się pomysł zorganizowania spotkania dwóch sąsiadujących ze sobą kultur - polskiej i ukraińskiej. Wspólnie realizowany projekt „Ukraina” miał służyć lepszemu poznaniu i zintegrowaniu się uczniów ukraińskich i polskich.

27. kwietnia w spotkaniu uczestniczyły klasy, w których są nowi uczniowie. Młodzież z obu stron bardzo aktywnie zaangażowała się w tworzenie programu artystycznego, słowno-muzycznego. Znalazło się tu miejsce na prezentację multimedialną na temat Ukrainy (przygotowaną przez ucznia Rafała Waleszczaka), pytania do nowo przybyłych o system szkolnictwa w Ukrainie (na które bardzo chętnie udzielano odpowiedzi), recytację wierszy ukraińskich i ich polskich przekładów w wykonaniu ukraińskich i polskich uczniów oraz ludową pieśń ukraińską zaprezentowaną przez uczennicę z Ukrainy. Uczniowie polscy poznali dodatkowo pieśń ukraińską „Czerwona kalina”, która współcześnie stała się nieoficjalnym hymnem Ukrainy wobec agresji Rosji.

W trakcie spotkania niewątpliwie duże emocje, a nawet łzy w oczach wywołała wykonywana przez polskich uczniów końcowa piosenka „Podaj rękę Ukrainie” z ukraińskim refrenem (w tłumaczeniu: Ukraina jeszcze żyje), przy której wszyscy uczestnicy wspólnie wyśpiewali tekst.

Projekt edukacyjny „ Ukraina” stał się dla Zespołu Szkół nr 2 jako dla szkoły zrzeszonej UNESCO możliwością nawiązania i dołączenia do międzynarodowej akcji „ Podaruj wiersz”. Polega ona na przekazywaniu sobie nawzajem wierszy w formie papierowej, tym razem na potrzeby projektu - o tematyce antywojennej. Organizatorzy projektu rozszerzyli jej zasięg do akcji facebookowej.

Jako wiersz przewodni o tematyce antywojennej został wybrany wiersz współczesnego poety młodego pokolenia Michała Matejczuka - „By poić trawy”, którego treść oraz tłumaczenie znajduje się poniżej:

Uczniowie i nauczyciele mogli udostępnić na szkolnym koncie lub swoim własnym jeden wybrany przez siebie wiersz o wyżej wskazanej tematyce, który „chwycił” ich za serce. Nie zabrakło też wierszy własnego autorstwa.

Do akcji „Podaruj wiersz” została zaproszona m.in. Starosta Powiatu Ciechanowskiego Joanna Potocka-Rak, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie. Podjęte działania z pewnością nie zakończą wojny, nie wpłyną bezpośrednio na zmianę sytuacji Ukrainy, ale w ten sposób – poezją, można wyrazić duchowe wsparcie dla walczących i uchodźców ukraińskich oraz sprzeciw wobec działań wojennych. Tą akcją wszyscy przyłączający się jednogłośnie wyrazili wewnętrzne pragnienie, zgodnie z mottem projektu - „Zakończyć tę wojnę!”.

Przy realizacji projektu „ Ukraina” na podkreślenie zasługuje wielkie zaangażowanie uczniów polsko-ukraińskich, którzy zgłaszali własne pomysły przy ustalaniu programu, przygotowali scenografię tematyczną oraz poczęstunek w postaci tradycyjnej polskiej i ukraińskiej zupy oraz ciast. Projekt z pewnością przyniósł obopólne korzyści - uczniom polskim i ukraińskim. Wspólne tworzenie programu, wspólny śpiew, wspólne organizowanie poczęstunku, a potem czas na rozmowy – to wszystko zbliża i jednoczy uczniów, co jest szczególnie potrzebne tym, których działania wojenne zmusiły do szukania bezpiecznego miejsca.

Za cały projekt odpowiedzialni byli: szkolny koordynator ds. UNESCO - Małgorzata Pniewska, organizator projektu - Barbara Wysocka we współpracy z Magdaleną Klonowską oraz Agnieszka Mysiewicz w charakterze tłumacza. Nauczyciel przedmiotów zawodowych - Marta Sosińska wraz z dwiema uczennicami wsparła akcję od strony obsługi gastronomicznej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia (poniżej)!

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%