Zamknij

#Społeczności nie marnują – Ciechanów w ekologicznym projekcie po raz kolejny

12:28, 29.09.2022 DJ / BŻ w Ciechanowie Aktualizacja: 00:45, 30.09.2022
Skomentuj BŻ Ciechanów BŻ Ciechanów

W 2022 roku po raz trzeci jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Świadomości Na Temat Strat i Marnowania Żywności, który Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła na 29 września. Tymczasem każde gospodarstwo domowe w Polsce wyrzuca rocznie 92 kg żywności, a łącznie w domach marnujemy prawie 3 mln ton żywności.

W tym roku ONZ zachęca do wspólnej pracy w celu ograniczenia strat i marnotrawstwa żywnościowych odpadów, aby zwiększyć efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, łagodzić zmiany klimatyczne oraz wspierać bezpieczeństwo żywnościowe.

Z pełną treścią komunikatów Organizacji Narodów Zjednoczonych można zapoznać się na stronie - KLIKNIJ TUTAJ.

Zgodnie z wynikami badań prowadzonych w projekcie PROM całkowita skala marnowania żywności w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie ogniwa łańcucha produkcji, dystrybucji i konsumpcji, to 4,8 mln ton. Otrzymane wyniki wskazują, że produkcja rolnicza odpowiada za ok. 15% marnowanej żywności. Przetwórstwo jest odpowiedzialne za straty na zbliżonym poziomie (ok. 15%). Niewielka ilość marnuje się podczas transportu i magazynowania – mniej niż 1%. Handel odpowiada za straty na poziomie ok. 7% a gastronomia niewiele powyżej 1%. Niestety, najwięcej żywności marnujemy my- konsumenci, aż 60% wyrzucanego jedzenia pochodzi z gospodarstw domowych.

- Skala marnowania żywności w Polsce to wciąż ponura statystyka, którą przypominamy z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Na Temat Strat i Marnowania Żywności. Jako Bank Żywności wierzymy, że wiedza, świadomość i dobre przyzwyczajenia, które każdy z nas może wprowadzić w życie w swoim domu, w efekcie wpłyną na ograniczenie zjawiska marnowania żywności w Polsce. Każda mała zmiana na lepsze, którą wprowadzi wiele osób, poprawi los naszej planety, a naszym wkładem do ograniczenia tego zjawiska jest projekt #Społeczności nie marnują! - mówi Dorota Jezierska, Prezeska Banku Żywności w Ciechanowie.

Celem projektu „#Społeczności nie marnują” jest promocja idei zero waste na szczeblu lokalnym oraz budowanie dialogu z samorządem na rzecz uwzględnienia tego typu działań w politykach publicznych Zero waste w codziennym życiu to przemyślane wybory, odwrót od bezmyślnego konsumpcjonizmu, to troska o środowisko, zdrowsze życie, drobne działania, dążące do uzyskania pustego kosza, troska o przyszłość planety. Zero waste stopniowo zyskuje w Polsce na popularności. jednak, aby nie stało się tylko sezonową modą i aby efekty osiągane przez zaangażowanych i świadomych konsumentów miały odpowiednią skalę – niezbędna jest aktywna praca u podstaw. Projekt realizowany jest przez Federację Polskich Banków Żywności we współpracy z Bankiem Żywności w Ciechanowie. z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

Misją Banku Żywności w Ciechanowie jest ratowanie żywności, mogącej ulec zmarnowaniu oraz udzielanie pomocy żywnościowej osobom najuboższym i zagrożonym wykluczeniem społecznym. W rezultacie następuje zmniejszanie obszarów niedożywienia, ubóstwa i deprywacji oraz ograniczenie ekologicznych strat w środowisku naturalnym, spowodowanych przez marnowanie żywności..

Prowadząc podstawową działalność statutową Bank Żywności przyczynia się do zmniejszania obszaru ubóstwa i niedożywienia w regionie oraz pełni ważną rolę w planie zrównoważonego rozwoju województwa mazowieckiego. ( Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030, cele: 2,3, 12).

(DJ / BŻ w Ciechanowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%